Wema Sepetu Has Been Accused Of Snatching Someones Husband

0
Wema Sepetu
Wema Sepetu

Tanzanian actress and beauty contestant Wema Sepetu is at it again. This time round, she has been accused of deliberately snatching someone’s husband. How does it sound?

Rumors are circulating all over that Miss Tanzania 2006 was recently involved in yet again another scandal involving a married man with her.

It has been alleged that Sepetu was caught pants down having an affair with a married man whose wife is only identified as Situmai Tambwe. Situmai has since been arrested after Sepetu accused her of hiring goons to beat her up following her affair with her husband

As reported by Global Publishers, Mrs. Tambwe faulted Wema of sending suggestive messages to her husband saying by saying that;

“Anamtumia meseji mume wangu? nilipofuatilia nikagundua huyu Wema ana mahusiano ya kimapenzi na mume wangu; ndipo nikachukua namba ya Wema Sepetu na kumpigia, ili kumuonya aweze kuachana na mume wangu. lakini akawa ananijibu jeuri na matusi ndipo nikachukua maamuzi hayo”.

READ ALSO

  1. Kambua Pens Down Thanksgiving Letter To God
  2. Diamond Platnumz: I Did Not Force Any Woman To Love Me

However, Tanzania based Global Publishers spoke to Wema Sepetu via phone over these allegations, whereby she denied being hospitalized at a local hospital in Dar es Salaam (Muhimbili National hospital).

Wema also urges her fans to ignore that rumor asserting that the rumors are false and that there is someone who is trying so hard to spoil her name;

“Hii si mara ya kwanza kufanyika kwa habari ya uongo dhidi yangu, nadhani umaarufu wangu ndiyo tatizo ndio maana wananitumia ili kupata kiki na kufanikisha malengo yao. Mimi ni mzima na hapa ninapoongea na wewe, niko bize jikoni kwangu, hizo taarifa naomba mashabiki zangu wazipuuze,” She said

Neema Ndepanya, Wema Setu’s new manager also added that;

“Hii si mara ya kwanza kufanyika kwa habari ya uongo dhidi yangu, nadhani umaarufu wangu ndiyo tatizo ndio maana wananitumia ili kupata kiki na kufanikisha malengo yao.Mimi ni mzima na hapa ninapoongea na wewe, niko bize jikoni kwangu, hizo taarifa naomba mashabiki zangu wazipuuze.”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here